کم کم داره ۳ سال میشه که جواب یاب راه اندازی شده و در طول این ۳ سال حتی یکبار هم از راه اندازی جواب یاب پشیمون نشدم یا اینکه به فکرم برسه که دیگه ادامش ندم. اگر بخام چالش هایی که در جواب یاب برای من اهمیت داره رو دسته بندی کنم به ۳ دسته مهم می رسم:

  1. چالش های فنی
  2. چالش های بیزینسی
  3. چالش های محتوایی

من جواب یاب رو بخاطر داشتن این ۳ چالش شروع کردم. در طول این سه سال چالش های فنی و بیزینسی زیادی نداشتم چون از نظر فنی که اکثر کد های PHP سایت از پروژه های اوپن سورس بود و اصلا هدف من پس از پا گرفتن سایت، بازنویسی اون با جاوا و دوستان بود که بدلیل کار تمام وقت و درگیری های زیاد تا الان میسر نشده. از نظر بیزینسی هم فقط بحث تبلیغات کلیکی در جواب یاب راه افتاد که حتی کفاف هزینه هاست سالیانه جواب یاب رو هم نمی ده. ایده های بیزینسی خیلی به بازنوسی جواب یاب و وقت گذاشتن بیشتر مرتبطه.

اما چالش های محتوایی بسیار شیرینی با جواب یاب داشتم و دارم، تولید سوال و جواب های با کیفیت (البته تا حد ممکن) که افراد با جستجو در گوگل و یا پرسه در سایت با دیدن اون سوال ها به جواب هاشون میرسن برای من خیلی هیجان انگیزه. اینکه یه جایی هست که می تونی هم محفوظات و دانشتو اونجا مستند کنی و هم با دیگران به اشتراک بذاری خیلی لذت بخشه.

فکر می کنم در طول این سه سال موارد مرتبط با محتوای جواب یاب بوده که باعث شده من هیچ وقت به تعطیل کردن جواب یاب فکر نکنم. امیدوارم یه روز زمان و سرمایه کافی برای رسیدن به موارد فنی و بیزینسی رو هم داشته باشم.