بوسیله تکنولوژی Java Web Start کاربران می توانند برنامه های جاوا را با کلیک برروی یک لینک در یک وب سایت اجرا کنند. لینک مورد نظر به یک فایل با فرمت JNLP می باشد.

فایل JNLP  به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های دسکتاپ خود به راحتی در این فایل تعریف کرده و در وب پخش کنند. برای اجرای فایل JNLP  برروی سیستم کاربر فقط کافی است که کاربر برروی سیستم خود JRE را نصب کرده باشد. پس از دانلود فایل JNLP  و اجرای آن توسط کاربر ، Java Web Start با استفاده از اطلاعاتی که در فایل JNLP  ذکر شده است Jar فایل های مورد نیاز برای اجرای برنامه دسکتاپ جاوا را از وب دانلود کرده و سپس برنامه را اجرا می کند.

مراحل اسقرار (Deploy) برنامه با استفاده از تکنولوژی Java Web Start

 1. راه اندازی سرور وب: قبل از استقرار برنامه خود در وب باید نوع فایل JNLP  را به وب سرور خود بشناسانید. باید وب سرور خود را بنحوی تنظیم کنید که نوع JNLP  MIME را بشناسد برای مثال در سرور آپاچی (Apache) می توانید خط زیر را به فایل mime.types اضافه کنید:  application/x-java-jnlp-file JNLP و یا برای وب سرور (Apache Tomcat) خط زیر را به فایل web.xml اضافه کنید.


       JNLP
       application/x-java-jnlp-file

  برای سایر وب سرورها می توانید به مستندات وب سرور مراجعه کنید.

 2. ساخت فایل JNLP: مرحله کلیدی اجرای یک برنامه با Java Web Start فایل JNLP(Java Network Launching Protocol)است. فایل JNLPیک فایل XML است که حاوی عناصری و خصوصیاتی است که چگونگی اجرای برنامه را برای Java Web Start شرح می دهد. برای مثال فایل زیر را مشاهده کنید (برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید http://java.sun.com/javase/6/docs/technotes/guides/javaws/developersguide/syntax.html).
  codebase="http://java.sun.com/docs/books/tutorialJWS/deployment/webstart/examples/"
  href="Notepad.jnlp">

  Notepad Demo
  The Java(tm) Tutorial: Sun Microsystems, Inc.
  Notepad Demo

  ClickMeApp uses 3 custom classes plus several
  standard ones
  href="http://java.sun.com/products/autodl/j2se"/>


 3. قرار دادن برنامه برروی وب سرور: مرحله بعدی قرار دادن تمامی Jar فایل های برنامه بهمراه فایل JNLP برروی وب سرور است.
 4. ساخت یک صفحه وب: در آخرین مرحله یک صفحه وب درست کرده و لینک فایل JNLP را درون آن قرار دهید.

  اطلاعات بیشتر: http://java.sun.com/javase/6/docs/technotes/guides/javaws/developersguide/contents.html

  شاد باشید.