سلام
احتمالا اکثر کسانی که این مطلب رو می خونند درباره تورم اطلاعاتی دارند. در ویکی پدیای فارسی آمده است "هر چند طبق تئوری‌های مختلف، تعاریف متفاوتی از تورم صورت می‌گیرد، اما، تمامی آنها به روند فزآینده و نامنظم افزایش در قیمت‌ها اشاره دارند". طبق این تعریف واژه تورم معمولا برای ارزش کالا مورد استفاده قرار می گیرد.
می توان با یک مثال یک تعریف عامیانه از تورم ارائه داد ، همانطور که پدرها و پدربزرگ هامون برامون تعریف کردند زمان اونها با 5 هزار تومان می شد یک ماشین خرید و یا 1 سال یک خانواده رو چرخوند و ... اما در حال حاضر با یک 5 هزار تومانی بزور میشه یک ناهار درست حسابی در یک رستوران خورد.
حالا همه اینهارو گفتم که آخرش بگم دیروز توی ماشین یه بنده خدایی گفت "یادش بخیر یه زمانی یه نفر دیپلم داشت همه می گفتن طرف دیپلم داره یا اگه فوت می کرد می گفتن فلانی که مرد دیپلم داشتا ولی الان دیگه فوق لیسانسم ارزش نداره".
حالا شما قضاوت کنید در این مورد نمیشه از واژه تورم برای ارزش مدرک تحصیلی استفاده کرد. مدارکی که یه زمانی ارزش داشتن و الان برای صحبانشون شدن دردسر. فکر کنم هیچ جای دنیا مثل کشور ما نشه واژه تورم رو برای مدرک تحصیلی استفاده کرد.
شاید خنده دار باشه که یه خبررو بخونیم که در آمریکا هنوز سکه های 1 دلاری ضرب میشه (به دلیل تورم پایین هنوز کاربرد داره) ولی ما داریم به تولید اسکناس 50 هزار تومانی فکر می کنیم ولی دیگه واقعا گریه داره که توی کشورهای دیگه همیشه لیسانس ، لیسانسه (ار نظر ارزش علمی روز) ولی توی کشور ما لیسانس مثل اسکناس ها در طول زمان دچار تورم میشه و از ارزشش کاسته میشه تا جایی که دیگه الان آگهی های استخدام دولتی هم مدرک زیر فوق لیسانس قبول نمی کنه.
پول رو می گیم 3 تا صفر از جلوش ور می داریم مثلا همه چیز درست میشه ولی مدرک تحصیلی چی ...

فکر کنم ما تونستیم یک تعریف جدید از تورم ایجاد کنیم باید یادم باشه توی ویکی پدیای انگلیسی یه مدخل جدید براش درست کنم !!!

شاد یاشید.